Hányszor váltál tudatossá egy élmény kellős közepén, és ismerted fel, hogy éled ugyan, de igazából nem tapasztalod?”
Ijesztő allergiák
Elárulom, hogy abban a meggyőződésemben, hogy nem biztos, hogy úgy használjuk a világunkat, ahogy azt kellene, - és ezáltal nem is úgy működik a világunk, ahogyan kellene - az is megerősített, amikor kiderült a gyerekemről, hogy allergiás.

Miért egy ekkora ugrás és következtetés egy banális diagnózisból? Hát pontosan a banalitása miatt. Mint a legtöbb anyuka – gondolom -, én is utánanéztem kislányom penészallergiájának, amikor megállapították. Noha teljesen megbízom a „messze földön híres” allergológusunkban, azért szerettem volna minél többet megtudni erről a problémáról.
Hihetetlen, hogy mennyien szenvednek ettől, és megannyi allergiától! Gyerekek, felnőttek egyaránt. A mi orvosunk azt is mondta, egyébként, hogy előbb-utóbb mindenkinél meg lehet állapítani valamilyen allergiát, vagy legalább is „érzékenységet”.
Szerintem, érdemes lenne elgondolkozni azon, hogy miért is van ez. Talán azért, mert annyi olyan „nem-természetes” hatás ér minket életünk során, hogy a szervezetünk előbb vagy utóbb „besokall”.

Élünk a szennyezett levegőjű városainkban, esszük az állítólag vagy tényleg sokszor génkezelt élelmiszereket, bezárjuk magunkat műanyaggal leszigetelt házakba és beszívjuk a penészes levegőt, olyan anyagokkal és készülékekkel vesszük magunkat körül, amelyek „sugározzák” ránk, „kipárologtatják” a káros anyagokat. És persze: rohanunk, stresszelünk, gyorsételeket és félkész ételeket kapkodunk be, módszeresen pusztítjuk magunkban mindazt, ami próbálna a természet eredetileg megalkotott útján működni.
A mi kislányunk szervezete hamar jelzett. Ő a penészt, a kissé nedves falakat nem bírta. Aggasztó rohamai bírtak minket rá arra, hogy mihamarabb változtassunk.
A tiszta hegyi levegő és a tengeri szél mind jót tettek, de mivel egyik helyen sem tudunk

állandó tábort verni, a saját környezetünket kellett átalakítani. No meg az életmódunkat, és vele együtt egy kicsit a gondolkodásmódunkat. Hogy egy kicsit a kezdeti idézetre is visszautaljak: mi már „nem eszünk úgy, hogy közben nem figyelünk a falat ízére”.
Figyelünk. Nem görcsölünk, hanem kezdjük felmérni, hogy másként is lehet, és másként is kell. Mivel az allergia megállapítása nagyjából egybeesett lakóhelyünk felújításával, természetesen felkutattuk a legalkalmasabb anyagokat, mind a hőszigetelés terén, mind a lakberendezés, a burkolatok és a bútorok terén. Kezdtük tehát a páraáteresztő kőzetgyapottal és „zártunk” a kókuszmatraccal, no meg a szegény teknős gyerekszobából való kiűzetésével. Tudom, hogy milyen ágyneműt és huzatot vegyek, hogyan mossam és szellőztessem őket, ahogyan a ház komplett levegőcseréjére is jobban odafigyelek.
Otthonunk belső klímáján, levegőjének minőségén, amennyire lehetőségeink engedték, javítottunk. Csökkentek is kislányunk tünetei, azoknak erőssége. Ha valaki hasonló cipőben jár (és tudom, sokan vannak) érdemes a fent leírt változtatásokat végrehajtani. Persze, tisztában vagyok vele, hogy ez így még nem elég. Mert nemcsak a mi házunkban tartózkodik. De legalább otthon jól érzi magát, és itt nem kell aggódnom.
Nirvanya