„A természet a maga tökéletességében csendes.
A város pillanatra sem szűnő intenzitással dübörög.”
Allergiás vagyok a zajra

Az allergia szóra én is különösen érzékeny (allergiás?) vagyok, amióta a saját gyermekem egy eléggé komoly formájától szenved, így természetesen nehezen tolerálom, ha valaki „csak úgy”, szinte poénból, használja ezt a kifejezést. Mert könnyedén mondunk ilyeneket, és csak felnagyítunk egy bosszantó érzést. Valahogy így kezeltem én is, amikor a férjem olyanokat nyilatkoztatott ki, hogy ő „allergiás a fővárosra”, netán „allergiás a zajra”. Persze, tudom, hogy elvágyódik innen, egy Balaton-parti faluba vagy városba. Meggyőződése, hogy ott nyugodtabb életet élhetnénk, amely során ő sem lenne olyan feszült. Feltűnt, hogy mióta egy „sikeres” forgalomszervezésnek köszönhetően eddig kevésbé zajos utcánkat ellepték a gépjárművek, melyek bizony éjszaka is komoly zajforrást jelentenek, egyre feszültebb idegesebb, de mintha én sem lettem volna elég nyugodt. Nem beszélve kislányunkról, aki egyre gyakrabban ébredt nyűgösen, hisztisen.

hatása lehet. Világszerte mintegy 120 millió embernek tartós hallásproblémája lehet a Világegészségügyi Szervezet (WHO) szerint.
A zajszűrés hiánya nem csupán nehezebben elviselhetővé teszi az életet a zajos környezetben élő emberek számára, hanem sokunkat megakadályoz a szabad zenei önkifejezésben és egyéb örömteli, de zajjal járó tevékenységekben.
De ha ez igaz (már pedig igaz), akkor felmerül a kérdés, hogy miért nem szentelünk nagyobb figyelmet a zajvédelem, a hangszigetelés témakörének? Már megint csak utólag ismerjük fel, hogy mi lett volna nekünk jó?

A felújítás óta a hálószobákba nem szűrődik be szinte semmi zaj (ez a hangszigetelt ablakoknak és a kiváló hangszigetelő tulajdonságú kőzetgyapotnak köszönhető), s családom tagjai kipihentebben ébrednek. Én sem érzem magam olyan feszültnek, sokkal jobban tolerálom férjem „álmodozásait” és kislányom (egyébként jóval redukáltabb számú) hisztijeit.
A városból való elvágyódás mértéke is csökkent páromnál, bár tudom, ez örök igény marad.
Az mindenesetre megnyugtat, hogy itthon sokkal kellemesebb a klíma. Minden értelemben.
A Zen-tanítás egyben:
„A természet a maga tökéletességében csendes.
A város pillanatra sem szűnő intenzitással dübörög.
Te vagy, ahol vagy.
Csendesítsd el az elméd a dübörgésben, és megismered a nirvánát!”
Nirvanya